Kalbin kası hastaysa

Kalbin esas görevi hepimizin bildiği gibi kanı pompalamaktır. Bu sayede yaşamı devam ettirecek şekilde organları besleyecek ve oksijenlendirecek kanı damarlar yoluyla iletir. Çok basit gibi görünen bu iş hayatın temelini oluşturur. Pompalama gücü kalp kasının gücüyle orantılıdır. Bu kasla ilgili herhangi bir problem olduğunda pompalama işlemi aksar ve kalp yetersizliği ortaya çıkar.

Bizim en sık gördüğümüz problem kalp kasını besleyen ve koroner arter olarak adlandırdığımız damarlardaki tıkanıklıkla seyreden kardiyovasküler hastalıklardır. Bu hastalık yüzünden kanlanamayan bölgede enfarktüs oluşur ve o bölge az kasılır veya kasılamaz hale gelir. Sonucunda da değişik derecelerde kalp yetersizliği ile karşılaşılır. Kimi zaman da kalbin içindeki odacıkları ayıran kapaklarda bir problem vardır. Bu problem kapakların açılmasında zorluk ile seyreden kapak darlığı ya da kapanmasındaki kusurla seyreden kapak yetersizliği şeklindedir. Kalp içi basınçlarında ve boyutlarında değişikliklere de yol açan bu tür problemler sonunda kalp yetersizliğine de yol açabilir.

Çok çeşitli olabilir

Bazen de kalp damarlarında ya da kalp kapaklarında herhangi bir problem olmadan sadece kalp kasını ilgilendiren hastalıklar karşımıza çıkabilir. Bu hastalıklar doğuştan ya da sonradan farklı sebeplerle olabilir. Bu sebepler arasında şeker hastalığını, alkol kullanımını, hipertansiyonu, bazı toksik yani zehirli ve kimyasal ajanları, bazı kanser ilaçlarını, radyasyonu, gebelik, viral enfeksiyon ya da bağışıklık sistemini ilgilendiren bazı hastalıkları sayabiliriz. Kalp kası problemleri tıpta kardiyomiyopati olarak adlandırılır. Problem kalp damarlarında ise iskemik kardiyomiyopati adını alır. Hipertrofik kardiyomiyopatide kalp kasında aşırı kalınlaşma vardır. Bu tür hastalar efor yaptıklarında çok hızlı koştuklarında bayılma olabilir. Restriktif kardiyomiyopatide kalp kası bu sefer çok sertleşmiştir, kalbin içine kan rahatça dolamaz bu nedenle pompalayacağı kan miktarı da düşük ve yetersiz kalır. Dilate kardiyomiyopatide kalp içindeki boşluklar çok genişlemiştir ve kalp kasının gücü azalmıştır.

Kardiyomiyopatilerde sık rastlanılan diğer bir problem de kalp ritim bozukluklarıdır. Bu ritm bozuklukları çok çeşitli olabilir. Bazıları daha kolay kontrol altına alınır tedaviye cevap verebilir, bazıları da ani ölüme yol açabilir.

İnsan avucuna sığacak kadar büyüklükteki bu organ hem boyundan büyük işlere yarar hem de bir dolu hastalığı olabilir. Bu nedenle kalbimize çok iyi bakmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir