Yerli yatırımcının döviz hesabı, 2024’ün dibinde! Geçen hafta 4,35 milyar dolar daha satıldı!

Yerli yatırımcıların döviz hesaplarında ve Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında önemli bir çözülme yaşanıyor. Geçen hafta, yerli yatırımcılar toplamda 4,35 milyar dolar değerinde döviz ve KKM satışı gerçekleştirdi. Bu durum, döviz hesaplarının büyüklüğünün 167,38 milyar dolara düşerek 2024 yılının en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu.

Sadece 1,14 milyar dolarlık kısmı KKM hesaplarından olmak üzere, döviz hesaplarından 3,21 milyar dolarlık bir çıkış yaşandı. Bu eğilim, Türk lirasının cazip getirisi ve doların stabil seyretmesiyle hızlandı. Ortalama mevduat faizi ise 1-3 ay arası vadeli mevduatlar için %61,00 seviyesinde gerçekleşti, önceki haftaya göre hafif bir düşüş gösterdi.

Yabancı yatırımcılar da Türkiye piyasalarından çıkış eğilimine girdi. Geçen hafta 528,80 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirirken, 94,10 milyon dolarlık tahvil alımı ve 20,80 milyon dolarlık diğer yurtiçi ihraçlara katılım sağladılar. Bu durum, toplamda 413 milyon dolarlık yabancı çıkışına işaret ediyor.

Bu gelişmelerin yanı sıra, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) likidite tedbirlerine rağmen, mevduat faiz oranlarında sınırlı bir düşüş eğilimi gözlemlendi. 31 Mayıs haftasında 1-3 ay arası vadeli mevduatların ortalama faiz oranı %61,00 olarak kaydedildi. TL mevduatlara uygulanan faiz oranları ise %45-%54 aralığında değişiklik gösteriyor.

Özetle, yerli yatırımcıların döviz ve KKM hesaplarında büyük bir çözülme yaşanıyor, yabancı yatırımcılar ise hisse senedi piyasalarından çıkış yaparken tahvil alımlarını sürdürüyor. Mevduat faizlerinde ise sınırlı bir düşüş eğilimi görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir